środa, 23 maja 2012

Łazienki Dźwiękowe


Świeżo po zakończaniu weekendu majowego bo już 7 i 8 maja w Łazienkach Królewskich odbyły się warsztaty z field recordingu z Marcinem Dymiterem.

Samą część praktyczną poprzedzała część teoretyczna, był to niedługi 45 minutowy wykład odnoszący się do muzyki środowiska. Prowadzący przywoływał postaci, które są nierozerwalnie powiązane z tą dziedziną estetyki muzycznej. Nawiązywał do R. Murray’a Schafer’a i jego książki The Tuning of the World dotyczącej akustycznej ekologii, do grupy badawczej World Soundscape Project (która poprzez nagrania terenowe i działalność na rzecz ochrony środowiska zwracała uwagę na problem środowiska dźwiękowego).

Oczywiście wyjaśnił też rys historyczny i ideę pejzażu dźwiękowego, wskazując na jego aspekty w otaczającym nas świecie, oraz rozległą kompozycję muzyczną rozbrzmiewającą nieprzerwalnie wokół nas.
Po wykładzie odbyła się fantastyczna część praktyczna. Przez dwie godziny uczestnicy warsztatów mogli poznawać tajniki nagrań terenowych. Istniała także możliwość spróbowania własnych sił w nagrywaniu otaczającego nas parku łazienkowskiego. Prócz tych atrakcji prowadzący wypełniał czas pomiędzy kolejnymi nagraniami licznymi zadaniami.

Poniżej podaję przykładowe polecenie do zadania:

„Znajdźcie fontannę. Usiądźcie przed nią w odległości ok. 1 metra. Starajcie się skoncentrować uwagę na tym jak "gra" woda- jaka jest jej barwa- brzmienie, wysokość dźwięków, oraz rytm. Czy jest to powtarzalne? Następnie siedząc nadal przy fontannie starajcie się wsłuchiwać w to co jest za ścianą wody.”

I tak po zakończeniu warsztatów Marcin Dymiter pożegnał wszystkich życzliwie słowami ‘emisja trwa’, a uczestnicy rozeszli się, będąc już świadomi tego, że z pewnością warto jest choć na chwilę zatrzymać się i wyciszyć by usłyszeć otaczający nas świat.

Warto dodać, iż cały materiał nagrany przez Marcina Dymitera aka emitera podczas tych dwudniowych warsztatów zostanie użyty do stworzenia pocztówek dźwiękowych z terenu Łazienek Królewskich. Poniżej kilka przykładów - posłuchajcie sami, jak kaczki szykują się do snu i sprawdźcie, co łączy grabienie z przemarszem wojsk!

Anna Mierzejewska, wolontariuszka Ośrodka Edukacji


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz