czwartek, 3 lipca 2014

Tajemnice europejskich roślin pod lupą Klubu Królewskich PrzyrodnikówJuż 6 lipca kolejne spotkanie Klubu Królewskich Przyrodników!

O ile przeważnie bez problemu potrafimy wskazać, jakie zwierzę jest godłem wielu Europejskich krajów, o tyle często nie zdajemy sobie sprawy, że i takim symbolem bywają rośliny. Anglię symbolizuje czerwona róża, Austrię - goryczka, Belgię i Polskę - mak polny, Czechy - lipa, Estonię - chaber bławatek, Francję - lilia (choć bardziej prawidłowo byłoby powiedzieć, że kosaciec). Można wymieniać dalej. Czasami związek jest mało oczywisty, czasem bardziej znany. Mało kto powiąże Norwegię ze skalnicą, ale już koniczyna i Irlandia są kojarzone powszechnie.

Rośliny stały się symbolami nie tylko ze względu na pospolitość występowania w danym kraju, ale też ze względu na rolę jaką odegrały w kulturze i sztuce. Bywa również, że roślina znalazła swoje miejsce w jakiejś historii lub narodowej legendzie. Tak było z goździkiem w Hiszpanii, szarotką alpejską w Szwajcarii czy dziką różą w Rumunii.
W trakcie lipcowego spotkania w Klubie Królewskich Przyrodników poznamy najciekawsze europejskie rośliny, ich symbolikę oraz ciekawostki z nimi związane.
Prowadzenie: Dariusz Kucharski


Bilet rodzinny (1 dziecko + opiekunowie): 15 zł
Info i zapisy: 22 50 60 102 lub warsztaty@lazienki-krolewskie.pl
Miejsce spotkań: Pałac na Wyspie
Termin: 6 lipca, godz. 11.00Brak komentarzy:

Prześlij komentarz