czwartek, 24 lipca 2014

TAJEMNICE KLEJNOTU


Od 22 czerwca spotykamy się w niedzielne popołudnia, by w Pałacu na Wyspie odkrywać kolejne tajemnice związane z pięknym szafirowym klejnotem z wizerunkiem Stanisława Augusta.   
Tajemnica  Pierwsza   

 Olśniły nas brylanty z eksponowanej na wystawie broszy. Zachęceni pięknem klejnotu sami wykonaliśmy zapinkę do królewskiego płaszcza koronacyjnego. Towarzyszyliśmy elektowi w  czterodniowych uroczystościach koronacji, wykonaliśmy okolicznościowe wstążki i obejrzeliśmy paradne portrety króla, poznając ciekawe szczegóły królewskiego stroju oraz tajniki monarszej fryzury. Zakończyliśmy zajęcia w Rotundzie - panteonie władców polskich, świątyni historii - dyskutując o wzorcach dobrych rządów i odpowiedzialności monarchów.   

Tajemnica Druga 
 
Poznaliśmy kulisy zjazdu w Kaniowie oraz królewskie plany aliansu wojskowego z Rosją  w  wojnie tureckiej. Uczestnicy  spotkania, dzięki relacji Biskupa Adama Naruszewicza, zapoznali się także z okolicznościami wręczenia broszy hrabiemu Bezborotce. By wzmocnić  dyplomatyczną  atmosferę zajęć wykorzystaliśmy obrazy z Galerii Obrazów Pałacu na Wyspie, by skomponować menu kolacji dla wspomnianego hrabiego. Naszą wspólną propozycją był zając w śmietanie oraz deser w postaci owoców i ciasta puszkowego z galaretką malinową. Przywołaliśmy również postać Pawła Tremo, nadwornego kucharza Stanisława Augusta, towarzyszącego mu w wyprawie do Kaniowa. 
Wspólnie poszukiwaliśmy obrazów, które królowi podarował jego brat - prymas Michał Poniatowski. Dokonaliśmy również przeglądu najpopularniejszych darów prywatnych i dyplomatycznych na dworze Stanisława Augusta. Szczególnie zachwyciły nas pierścienie, kolczyki oraz tabakierki. Zajęcia zakończyliśmy w Pokoju  Bachusa,  podziwiając biżuterię dam z portretów pędzla Adama Manyokiego.   

Tajemnica Trzecia

Spotkanie było inspiracją do dokładniejszego poznania sztuki gliptycznej, rzadkiej i trudnej techniki rytowania w kamieniu. Podziwiając w powiększeniu profilowe ujęcie portretu króla i  znakomite rytowanie Jana Regulskiego, zrozumieliśmy fascynację Stanisława Augusta i jego bratanka Księcia Stanisława Poniatowskiego starożytnymi gemmami. Właśnie w Kaniowie Książę zadziwiał cudzoziemskich gości swymi zbiorami gemm i kamei. Następnie wybraliśmy się z księżną Giulianą Pubblicola  Santacroce z portretu Angeliki Kauffman, na wędrówkę po Rzymie w poszukiwaniu dzieł sztuki antycznej. Namiastkę tych dzieł odnaleźliśmy w Sali Balowej reprezentującej styl klasycystyczny. Obejrzeliśmy dokładnie posąg Herkulesa z Farnese i Apolla Belwerderskiego, zastanawiając się jakie cechy charakteru pomagają współczesnemu człowiekowi pokonywać przeciwności losu. Wzorem osiemnastowiecznych kolekcjonerów starożytności stworzyliśmy Daktyliotekę, w której znalazły się zbiory starożytnych kamei i intaglio oraz dzieła osiemnastowiecznych gliptyków. Zakończyliśmy spotkanie w Pokoju Kąpielowym, podziwiając "Wenus wychodzącą z kąpieli" i poszukując wyjaśnienia nazwy Łazienki. 

Przed nami jeszcze wiele tajemnic, które będziemy odkrywać w każdą niedzielę (do końca września) od godziny 15.00 do 16.00. Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane historią i historią sztuki, by spacerując po wyjątkowych wnętrzach Pałacu na Wyspie, bliżej poznały kolekcjonerskie pasje, polityczne dylematy i codzienne troski ostatniego króla Polski.


 tekst: Agnieszka Martyka


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz