czwartek, 29 września 2011

Wizyta wolontariuszy u konserwatora


Ten dzień miał być jak każdy inny, kiedy my, pełni entuzjazmu wolontariusze Ośrodka Edukacji Muzealnej udajemy się do Łazienek  Królewskich.  Na miejscu czekała na nas jednak niespodzianka – spotkanie z panem Wojciechem Richterem, konserwatorem zabytków w Łazienkach Królewskich.

Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze. Przesympatyczny pan konserwator uświadomił nam na czym polega jego praca, zrozumieliśmy, że jest trudna i odpowiedzialna, ale także dająca dużo satysfakcji. 

 fot. Anna Czerwińska

Dowiedzieliśmy się w jaki sposób odróżnić oryginalne dekoracyjne elementy mebli  (takie jak  np. złote zdobienia ) od wykonanych później kopii. Mieliśmy okazję zobaczyć pracę nad jednym z  drewnianych mebli z Pałacu na Wyspie. Bardzo ciekawe okazały się  informacje o założeniach pracy konserwatora np.  o nie ingerencji w przedmioty, które nie wymagają naprawy. Czyli, jeśli pojawia się rysa, a usunięcie jej z mebla wymaga oczyszczenia i zniszczenia kilku warstw oryginalnego lakieru, należy tej rysy nie usuwać. 

 fot. Anna Czerwińśka

Dowiedzieliśmy się też, że największy wpływ na stan zabytkowych mebli mają niekwalifikowani konserwatorzy, którzy poprzez nieumiejętną naprawę mogą spowodować zniszczenie zabytku. Oprócz tego, duży wpływ na historyczne obiekty mają też warunki przechowywania, takie, jak różnica temperatur, wilgotność itp.

Podczas spotkania, Pan Richter przekazał nam także pewne sekrety i tajemnice Łazienek Królewskich,  tylko dla wtajemniczonych. Oczywiście, sekrety te, jak i wiele innych, może poznać każdy z Was! Wystarczy zostać wolontariuszem Ośrodka Edukacji Muzealnej w Łazienkach Królewskich!

- relacja wolontariusza Roberta Pawluczyka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz