wtorek, 12 lipca 2011

Relacja naszej wolontariuszki Anny Bakoty z warsztatów Rzeżuchowce i Patyczaki -

 fot. Ania Bakota

 fot. Ania Bakota

Jak wygląda Ziemia widziana z nieba? Ile kręgów znajdziesz w najbliższym otoczeniu? Jak za pomocą patyków stworzyć własną gwiezdną konstelację? Na te i wiele innych pytań dotyczących sztuki w środowisku naturalnym odpowiedzieliśmy sobie podczas czterodniowych warsztatów pt. „Rzeżuchowce i patyczaki”, czyli sztuki rzeźbienia Ziemi.
          Mimo nie zawsze sprzyjającej pogody, która nam towarzyszyła w pierwszym tygodniu lipca, uczestnicy warsztatów mieli okazję odkryć nową odsłonę otaczającej ich natury i przyrody. Każdego dnia poznawaliśmy nowy żywioł, który nadawał kierunek wspólnym pracom i zabawom.
Młodzi odkrywcy dowiedzieli się, jak wykonać na łące obrazy widziane z nieba i jak wykorzystać zwyczajną sól kuchenną do stworzenia zupełnie niezwyczajnych dzieł. Wspólnie przekonaliśmy się też, że wodne potwory wcale nie są takie straszne, szczególnie, gdy sami je tworzymy – zarówno za pomocą liści i kawałków sznurka, jak i własnej wyobraźni. Dzięki prostym narzędziom takim, jak patyki i gałęzie, uczestnicy zajęć przenieśli się w gwiezdną przestrzeń, która okazała się wcale nie być tak odległą, jak się z początku wydawało. Podsumowaniem warsztatów były zadania poświęcone kręgom w przyrodzie i otaczającym nas świecie. Za pomocą kamieni, farb i pasteli odzwierciedlaliśmy koła natury, które uświadomiły nam, że wszystko na Ziemi jest z sobą powiązane, a my jako ludzie jesteśmy nieodłącznym elementem naturalnego porządku.
Zajęcia opierały się na zastosowaniu prostych środków plastycznych, które umożliwiały dzieciom samodzielne kierowanie własnym procesem twórczym. Podczas tych warsztatów nikt nie mógł się pomylić – każde rozwiązanie było dobre, bo pokazywało nasze osobiste rozumienie przyrody i Ziemi. Dzięki temu wykonane przez dzieci prace cechowały się ogromną różnorodnością i pomysłowością. Korzystając ze znajomych narzędzi – farb, kredek, papierów kolorowych – uczestnicy warsztatów tworzyli własną wizję różnych obiektów środowiska naturalnego. Następnie tak uzyskaną bazę wspólnie przenosiliśmy w zupełnie nowy wymiar, przestrzeń ogrodów Łazienek Królewskich, gdzie za pomocą kamieni, patyków i liści znajome zjawiska naturalne nabierały nowego znaczenia.
Tematyka zajęć przybliżyła uczestnikom znaczenie natury w życiu człowieka i pokazała, że na otaczający nas świat można patrzeć pod różnymi kątami. Możliwość obcowania z przyrodą poprzez przeistaczanie jej elementów w dzieła sztuki była okazją do podkreślenia wysokiej wagi środowiska naturalnego i kształtowania u dzieci wrażliwych, ekologicznych postaw. Piękne, zielone otoczenie Łazienek Królewskich stanowiło do tego wprost idealne tło – nawet, jeśli czasem popadał nam deszcz.

Ania Bakota

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz