wtorek, 24 lipca 2012

Mali Mistrzowie Ilustracji









Bohdan Butenko, który już jako mały chłopiec uwielbiał rysować nieskończone historyjki i którego gościliśmy na wernisażu wystawy, był inspiracją naszego drugiego warsztatu plastycznego pt. „Mali Mistrzowie Ilustracji”. Podczas zajęć dzieci stworzyły własną historyjkę z udziałem wybranych bohaterów książek.





W trakcie trwania warsztatów czytaliśmy na głos (dziękujemy również mamom za zaangażowanie!) przepięknie zilustrowane fragmenty takich książek jak: "Raz czterej mędrcy", "30 lutego", czy "Śniadanie Króla". 
Rysowaliśmy w powietrzu esy floresy i rozmawialiśmy jak to jest być ilustratorem.


Wszystkie dzieci/zespoły/rodziny na koniec miały okazję zaprezentować swoje prace i posłuchać jakie towarzyszyły im historie. Prace dzieci z obu warsztatów są wywieszone w Starej Kordegardzie na terenie Łazienek Królewskich w sąsiedztwie „Dużych Mistrzów Ilustracji” i będzie można je oglądać do końca trwania wystawy.
 
Zapraszamy też na sierpniowe warsztaty w Łazienkach! Ruszamy w przeszłość jako MIEJSCY WCZASOWICZE!

wtorek, 17 lipca 2012

Bacciarelli oryginalnie, czyli narastająca instalacja fotograficzna

Pracuję w Ośrodku Edukacji. Robimy tutaj taką małą instalację artystyczną. Chcę się Pan/Pani przyłączyć?

Najważniejsza była idea kopiowania. Obraz Stanisława August z klepsydrą autorstwa M. Bacciarellego był jednym z najczęściej kopiowanych wizerunków króla. Stanisław August chciał, by zawarta w wizerunku idea władcy zatroskanego o los ojczyzny dotarła do jak największej rzeszy ludzi. Jeden z tych królewskich konterfektów (pierwowzór?) wisi w Pałacu na Wyspie.

Sam Bacciarelli kierował królewską Malarnią. Tam młodzi adepci sztuk uczyli się warsztatu poprzez kopiowanie  rzeźb, sztychów i obrazów z królewskiej kolekcji.

Ja w ostatnie niedzielne popołudnie poprosiłam gości naszego muzeum - zwiedzających, przypadkowych spacerowiczów - aby wykonali zdjęcie reprodukcji, kopię kopii, fotografię zdjęcia wspomnianego obrazu. W ten sposób unaoczniliśmy ideę kopiowania i zestawiliśmy ją ze współczesną jej odmianą – fotografią. Instalacja narastała, a sama sytuacja zaczynała się delikatnie zagęszczać. Spacerowicze chętnie przyłączali się do działania. Zrobienie zdjęcia wydawało się na tyle proste i mało absorbujące, że większość od razu decydowała się na udział w akcji.  Mimo pozornej prostoty przedsięwzięcia, w rozmowach pojawiło się wiele pytań i wątpliwości: czy powinno się robić zdjęcie króla, którego rządy były kontrowersyjne (siła obrazu!), czy fotograficzna reprodukcja zapewnia identyczność, czy fotografia ogranicza możliwość własnej interpretacji, czy tego typu działanie zachęca do obejrzenia, poszukiwania oryginału... 
Instalacja zniknęła ze Starej Kordegardy, ale efekty działania pozostały na zdjęciach. Czekamy na Wasze komentarze! 







środa, 11 lipca 2012

Bajki, bajki, bajki...

Za nami trzy dni warsztatów Paw i Orzeł. Drugie spotkanie z bajkami Krasickiego, poświęcone było opowieściom o przedmiotach. Zastanawialiśmy się czego może nas nauczyć stary zegar, dzwonek albo... parasolka. Potem wyruszyliśmy z aparatami do Pałacu i wyławialiśmy interesujące muzealne obiekty. Jak się okazało każdy z nich skrywał jakąś historię...

Efektem warsztatów jest niewielka książeczka - mały, ale niezywkle mądry zbiór dziecięcych opowieści!!!
Zobaczie sami!
Książeczka do pobrania tutaj.

piątek, 6 lipca 2012

Mistrzowie ilustracji - zapraszamy na wystawę


wystawa otwarta w dniach 8.07-31.07 g. 9:00-18:00 Stara Kordegarda

wstęp wolny

Pamiętacie Gucia i Cezara, Joachima Lisa i pana Poppera?
Ośrodek Edukacji MŁK i Wydawnictwo Dwie Siostry zapraszają na wystawę najznakomitszych ilustratorów polskiej literatury dziecięcej. Przez cały lipiec w centrum edukacyjnym w Starej Kordegardzie prezentować będziemy ilustracje, które wiele pokoleń pamięta z dzieciństwa.

Wystawa jest kontynuacją twórczej współpracy Ośrodka Edukacji MŁK i Wydawnictwa Dwie Siostry, rozpoczętej wydaniem nagrodzonego przewodnika edukacyjnego 'Kto to widział'?

Wystawie towarzyszyć będą dwa spotkania warsztatowe przygotowane przez Ośrodek Edukacji MŁK, na których poza spotkaniem z jednym z Mistrzów Ilustracji spróbujemy swoich sił jako ilustratorzy.
8.07 (niedziela) g. 15:00
22.07 (niedziela) g. 15:00
warsztaty poprowadzi: ZOFIA DZIUBIŃSKA - artysta grafik, malarka, edukatorka muzealna. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom z Grafiki Warsztatowej), Accademia di Belle Arti (Malarstwo) i Universita per Stranieri di Perugia (kulturoznawstwo) we Włoszech. Na stałe pracuje w Ośrodku Edukacji Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Współpracuje z Laboratorio d'Arte Grafica di Modena we Włoszech. Uczestniczka ponad 30 wystawach zbiorowych i 7 indywidualnych w kraju i za granicą. Laureatka licznych nagród i wyróżnień (w tym m.in. Stypendium Prezesa Rady Ministrów).

Zapisy: warsztaty@lazienki-krolewskie.pl
Na wystawie będzie można zakupić wszystkie książki z kolekcji Mistrzowie Ilustracji Wydawnictwa Dwie Siostry.