Inspiracją do stworzenia performancu były dla nas Przemiany Owidusza, grafiki i teksty, które budują wystawę Metamorfozy. Królewska kolekcja grafiki Stanisława Augusta.
Podczas pracy warsztatowej działaliśmy ruchowo, budowaliśmy konstrukcje, powoływaliśmy do życia nowe nieznane cielesne byty, inspirowaliśmy się mitologią - jej uniwersalnym przekazem, który z jednej strony daje szereg możliwości interpretacyjnych, z drugiej wrzuca nas w pustkę kulturowych kliszy.
Czerpiąc z obszaru relacji, współczesnych zjawisk społecznych, tworzyliśmy konstelacje, które były formą opisu aktualnej kulturowej rzeczywistości, w której konstelacją "Pan tu nie stał" miesza się z konstelacją "Nie martw się", "Anonimowość" i "Stój bo strzelam".
Ważna była dla nas także idea "początku", jako kategorii opisującej osobiste doświadczenia uczestników. Odwoływaliśmy się do pierwszych śladów pamięci, pierwszej radości, pierwszych filozoficznych rozważań o przyczynach istnienia.
W końcu zrealizowaliśmy działania w przestrzeni publicznej - w mieście i ogrodzie. Zadawaliśmy pytanie na ile możemy ją zmienić, czy jesteśmy jej integralną częścią, czy możemy wytworzyć nową jakość w zastanym miejskim, parkowo-muzelanym krajobrazie, czy możemy wprowadzić własne reguły, zaburzyć zasady na jakich funkcjonuje siatka ulic, budynków i ogrodowych alejek...
Zapraszamy do obejrzenia filmu dokumentującego finał projektu.
Realizacja: Paweł Czarnecki.
METAMORFOZY PERFORMANCE from OEM on Vimeo.
Metamorfozy Performance - projekt realizowany we współpracy z kolektywem artystycznym Performeia Warszawy. Przez około miesiąc pracowaliśmy z międzypokoleniową grupą uczestników z różnorodnym doświadczeniem teatralnym. Inspirując się grafikami z kolekcji Stanisława Augusta, a także czerpiąc z tekstu Owidiusza oraz własnych doświadczeń, wypracowlqaiśy strukturę performancu, który zaprezentowaliśmy 12 czerwca 2013 roku w Sali Musztry.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz