poniedziałek, 24 września 2012

OŚRODEK EDUKACJI UCZY, JAK UCZYĆ

Ośrodek Edukacji Muzeum Łazienki Królewskie wraz z nowym rokiem szkolnym zaczyna podejmować aktywność na polu dotychczas eksplorowanym przez nas jedynie w niewielkim stopniu. Doświadczenie, które zdobyliśmy w ciągu ponad półtora roku niezwykle intensywnej pracy w zakresie edukacji uzupełniającej nauczanie szkolne, ośmieliło nas do podjęcia działań w zakresie metodycznego wsparcia nauczycieli wszystkich etapów kształcenia.


Naszym celem na rok szkolny 2012/2013 stało się zacieśnienie współpracy z nauczycielami (w roku 2011 odbyły się, we współpracy z WCIES i portalem Supernauczyciel.pl, 3 warsztaty metodyczne). W obliczu ciągłych zmian w systemie szkolnictwa polskiego współdziałanie instytucji kultury, takich jak muzeum, ze szkołami może stać się dla tych drugich krokiem milowym w zakresie wykorzystywania działań animacyjnych i kreatywnych w codziennej praktyce pedagogicznej.
15 września nauczyciele wszystkich etapów kształcenia wzięli udział w szkoleniu „Edukacja. OD-NOWA”. Zajęcia prowadziły edukatorki Ośrodka Edukacji, Barbara Nowak oraz Katarzyna Szczawińska, które podzieliły się z uczestnikami zajęć swoim doświadczeniem w zakresie uprzystępniania dzieł sztuki dzieciom i młodzieży. Druga część warsztatów poprowadzona została przez edukatorów Nowej Szkoły, którzy podzielili się z nauczycielami wiedzą dotyczącą wykorzystania materiałów recyklingowych oraz nietypowych rodzajów farb w pracy z dziećmi.
20 września zaś odbyła się kolejna (po ubiegłorocznej) edycja warsztatów „Przedszkolak w muzeum”, współorganizowanych z WCIES. Zajęcia poprowadziła Izabela Poniatowska z Ośrodka Edukacji. Warsztaty dotyczyły dwóch zakresów aktywności: działań wokół rzeźby (jest to jeden z punktów podstawy programowej dla I etapu edukacyjnego) oraz prostych działań edukacyjnych związanych z uprzystępnieniem podstawowych pojęć związanych z teatrem. Zajęcia wzbudziły duży entuzjazm uczestniczek, co dowodzi, że muzeum może być nie tylko miejscem sztuki, ale również przestrzenią wymiany doświadczeń w zakresie metod nauczania.






fot. R. Pawluczyk

poniedziałek, 17 września 2012

Grand Tour

Podczas warsztatów Grand Tour z grupą utalentowanych dzieci poczuliśmy się prawdziwymi „backpakersami”, czyli „plecakowiczami” i wybraliśmy się w wielokulturową podróż wokół mody XVIII w.
Zanurzyliśmy się w świat kokardek i haftów, dowiedzieliśmy się, jakie stroje nosił któl i poznaliśmy modę różnych krajów.
A na koniec? Pobuszowaliśmy w „ubierankach”!
A wy? Co macie w swoich szafach…?








wtorek, 11 września 2012

Zmysłowce!

Za nami pierwsza odsłona Zmysłowców! Poznawaliśmy królewski Ogród wykorzystując wszystkie zmysły, ale nacisk położyliśmy na zmysł dotyku. Wyrysowaliśmy zabawne wierszyki-masażyki o królu, nauczyliśmy się pisać „inicjały” Łazienek Królewskich, a potem nasze własne, dotykając tajemniczego alfabetu na dłoni. A co najważniejsze, dokonaliśmy prawdziwych dotykowych ekspedycji po parku.

Dziękujemy naszym nowym edukatorkom – Ani Walczak i Monice Prus- Głaszczce za świetnie przeprowadzone warsztaty i Pawłowi Czarneckiemu za piękne zdjęcia.

Do zobaczenia jeszcze raz na Zmysłowcach Dotykowych 23 września, a w październiku na kolejnej odsłonie Zmysłowców.











poniedziałek, 10 września 2012

Sztuki i Sztuczki

W sobotę 8 września siedziba Orkiestry Sinfonia Varsovia zamieniła się w miejsce przyjazne dzieciom i rodzicom. Festiwal Sztuki i Sztuczki miał na celu zachęcić rodziny do wspólnego, kreatywnego spędzania czasu. Cieszymy się, że wspólnie udało nam się to, co zaplanowaliśmy!

Nasza gra terenowa przeżywała przez cały dzień oblężenie. Uczestnicy poświęcili swój czas i pozytywną energię, a Organizatorzy ogrom środków i wysiłku. Wszystkim Wam dziękujemy!
Mamy nadzieję, że najmłodsi uczestnicy naszej gry zapamiętają na dłużej nazwy obiektów
Łazienek Królewskich wraz z towarzyszącymi im zadaniami, zagadkami i kolorowankami.
 










Wszystko co dobre szybko się kończy. Festiwal Sztuki i sztuczki za nami. Było miło i inspirująco. Dziękujemy!

piątek, 7 września 2012

Magia przedmiotów

Wczoraj jak zwykle odbyły się Obrazy czwartkowe. Tym razem spotkaliśmy się w Pałacu Myślewickim. Sylwia - wolonariuszka Ośrodka Edukacji - odkrywała przed nami tajemnice martwej natury, gdzie jak się okazało, nic nie jest tym, czym się wydaje...
Cytryna znaczy oczyszczenie, chleb to ciało Chrystusa, wino to Jego krew. Poziomki to symbol wiosny i zmartwychwstania, muszla, to pusty Grób Pański, winogrona to apostołowie, a brzoskwinia to symbol Trójcy Świętej...W ten sposób przedstawienie, które na pierwszy rzut oka wyglądało jak resztki dopiero co spożytej kolacji, objawiło się przed nami jako symbol jednej z najważniejszych uczt w historii kultury...
Zainspirowani opowieścią Sylwii stowrzyliśmy własne kompozycje.
Każda z nich jest opowieścią o nas, o spotkaniu, o życiu... 
Zapraszamy do ich odczytania!












wtorek, 4 września 2012

Wrzesień z plecakiem - startujemy po wakacjach!

Ośrodek Edukacji Muzeum Łazienki Królewskie zaprasza na ciekawe wydarzenia edukacyjne. Naszą ofertę w miesiącu wrześniu kierujemy zarówno do dzieci jak i dorosłych.
Więcej informacji znajdą Państwo tutaj.