wtorek, 28 lutego 2012

Kaligrafia: zaczynamy PRACE RĘCZNE




PRACE RĘCZNE to nowy cykl dla dorosłych prowadzony przez Ośrodek Edukacji Muzealnej. Łącząc tradycję z nowoczesnością, zapraszamy artystów i rzemieślników, którzy inspirowani historycznymi technikami tworzą współczesne małe i duże dzieła sztuki.
Spotkania odbywają się w każdą pierwszą niedzielę miesiąca o godz. 12.00 (czas trwania ok 1,5 godziny) w okresie marzec – czerwiec 2012. Są zarówno okazją do obejrzenia prezentacji ciekawego artysty, jak też do podjęcia własnej próby rękodzielniczej. Otwórzcie szeroko oczy, gimnastykujcie palce - nadchodzą PRACE RĘCZNE!

4 marca g. 12:00: KALIGRAFIA

Wspólnie z Renatą Zaborską, która kaligrafią ozdabia szale, nalewki domowej roboty, żyrandole, ogrody i przede wszystkim papier, chwycimy w dłoń stalówki i obsadki by przywrócić magię ręcznego pisma. Podczas spotkania prezentowane będą także fragmenty korespondencji Stanisława Augusta. Każdy uczestnik będzie miał szansę stworzenia odręcznego biletu wizytowego.

Bilet w cenie 15zł.

Zapisy: warsztaty@lazienki-krolewskie.pl

Miejsce spotkania: Stara Kordegarda

piątek, 24 lutego 2012

Mennica emocji - zapraszamy na warsztaty


Ośrodek Edukacji Muzealnej Muzeum Łazienki Królewskie zaprasza w każdy ostatni tydzień miesiąca na wydarzenia towarzyszące wystawie "Skarb z Kijowa. Złoty Poczet. Królewska kolekcja medali Stanisława Augusta."

Najbliższe wydarzenia: 26 lutego 2012 (niedziela)

Oprowadzanie kuratorskie godz. 11.00
– Pałac na Wyspie
Oprowadza kurator wystawy Tomasz Bylicki. Zwiedzanie w cenie biletu na wystawę.

Warsztaty kreatywne "Mennica Emocji" dla dzieci w wieku 6-12 lat godz. 11.00
Chcesz zobaczyć szczerozłote medale z kolekcji Stanisława Augusta oraz poznać działanie królewskiej mennicy? Zapraszamy na warsztaty kreatywne towarzyszące wystawie „Skarb z Kijowa. Złoty Poczet. Królewska Kolekcja medali Stanisława Augusta”. Podczas zajęć uczestnicy staną „oko w oko” z królewską kolekcją, a także śladem nadwornych medalierów stworzą własne formy medali.
Koszt udziału w warsztatach: 15zł
Zapisy:
warsztaty@lazienki-krolewskie.pl lub 22 50 60 039

Więcej o wystawie można przeczytać tutaj.

czwartek, 23 lutego 2012

Audiodeskrypcja czyli jak zobaczyć to, czego nie widać

Szkolenie z audiodeskrypcji, prowadzone przez Fundację Audiodeskrypcja z Białegostoku. Przygotowujemy się do udostępniania przestrzeni Łazienek dla osób niewidomych - zaczynamy od podstaw. Pierwszym krokom towarzyszyła Klara Elżbieta Tyszkiewiczowa w balowej sukni wyrzeźbionej przez A. G. Lanzirottiego.

środa, 15 lutego 2012

Zasypało Łazienki


Stanisław Kalinowski, brygadzista ekipy remontowej Łazienek Królewskich opowiada o swojej przygodzie z roku 1985 podczas jednej z zim stulecia. Dramat rozgrywał się na naszych stawach. Opowieść jest fragmentem projektu "Moje Łazienki".


wtorek, 14 lutego 2012

Spostrzegłwszy Cię na Tłomackiem

Pocztówka miłosna z naszej kolekcji, zaadresowana do Mademoiselle Jeane Krywult, mieszkającej przy Rue Krakowskie Przedmieście 6, data stempla pocztowego 12.11.1900.

Poniżej wyznanie w całości:

Spostrzegłwszy Cię na Tłomackiem
Gdyś na Leszno szła z stryjenką
Omal nie upadłem plackiem
U stóp Twych, droga panienko

Odtąd z wieczora do rana
I od rana do wieczora,
Dusza w Tobie zakochana,
Zakochana ze aż chora.

Zlituj się nad moim smutkiem
Daj mi miejsce w swoim sercu
Byśmy mogli z dobrym skutkiem
Wkrótce stanąć na kobiercu

Ten który już wytrzymać dłużej
nie może, a przez F. się pisze.

Pocztówka ze zbiorów Stefana Łukasiewicza

poniedziałek, 13 lutego 2012

Jajka + sól = eksperyment przyrodniczy




W niedzielę 12 lutego rozpoczęliśmy wspólnie z Fundacją Nasza Ziemia cykl warsztatów przyrodniczych Odkrywcy Tajemnic Przyrody. Wspólnie budowaliśmy Łazienkom barometr i przeprowadzaliśmy eksperymenty z wodą. Za miesiąc ruszamy w teren! Do zobaczenia!

środa, 8 lutego 2012

Robinsonada w Łazienkach


Nawiązaliśmy współpracę z Fundacją Robinson Crusoe, która zajmuje się usamodzielnianiem i wszechstronnym wspieraniem młodzieży z instytucji opieki zastępczej (domy dziecka, rodziny zastępcze, rodzinne domy dziecka) zagrożonej wykluczeniem społecznym. W ramach współpracy organizujemy dwutygodniowe staże dla Robinsonów.

Uczestniczką pierwszego z nich była Kamila Markiewicz, mieszkanka Konstancina uczennica, Technikum Ogrodniczego, której pasją jest rysowanie i architektura krajobrazu. Podczas stażu Kamila zapoznała się z procesem powstawania warsztatów kreatywnych dla dzieci, każdy dzień poświęcając zgłębianiu innego zagadnienia. W ten sposób poznała specyfikę pracy w muzeum, wzięła udział w „burzy mózgów” – bezcennym sposobie na znajdowanie nowych pomysłów, dowiedziała się nieco o sposobach promocji warsztatów a przede wszystkim na dwa tygodnie wtopiła się w nasze szeregi tak dobrze, że teraz nam jej brakuje.

Efektem stażu był warsztat, który Kamila przeprowadziła dla dzieci z domu dziecka w Konstancinie. Grupa nie była duża, ale zgodnie z tytułem zajęć, każdemu z nich udało się „zostać królewskim artystą”.

fot. Filip Kozłowski

Róże w zimowym prezencie

Kobieta przy pracy w szklarni Łazienek Królewskich 1939-1945. Zdjęcie z Narodowego Archiwum Cyfrowego.


Elżbieta Badowska opowiada o naszej szklarni sprzed 30 lat w ramach projektu Moje Łazienki.

poniedziałek, 6 lutego 2012

Smoczy rok// Nowy Rok

Nie jeden, lecz tysiąc i jeden smok zjawił się w niedzielę 5 lutego w Łazienkach aby rozpocząć panowanie w 2012 roku. Było wspólne wyklejanie smoka-giganta, składanie smoków origami oraz opowiedziana cieniami opowieść o dzielnym Liu Yi i córce Króla Smoka z dalekiego jeziora. Na zakończenie wszystkie smoki, razem z dziećmi i rodzicami powędrowały przed Pałac na Wyspie. Wszystkim uczestnikom, małym i dużym, dziękujemy a rok smoka wodnego uważamy oficjalnie za rozpoczęty!





fot. M. Radziwanowska
Krótką relację z wydarzenia można obejrzeć na stronach TVP:

http://www.tvp.pl/warszawa/informacyjne/kurier-warszawski/wideo/05022012/6425506