wtorek, 27 grudnia 2011
Wycieczka
Gdy nie ma szkoły, zapraszamy na wycieczki do Łazienek! Wszystkie ciekawe wydarzenia okresu świąteczno-noworocznego znaleźć można w kalendarzu internetowym.
Na zdjęciu grupa wycieczkowa przed drewnianym modelem Pomnika Chopina z Łazienek Królewskich prezentowanego w Muzeum Wielkopolskim, ofiarowanego Muzeum Wielkopolskiemu przez autora pomnika.
Zdjęcie udostępnione dzięki uprzejmości pana Michała Łukasiewicza.
Zachęcamy również do przeszukiwania bazy pomników znajdujących się na terenie dzielnicy Śródmieście - każdy z nich ma swoją łatwo dostępna kartę katalogową. Fryderyk Chopin także.
Podczas wycieczek przydaje się chwila odpoczynku - zapraszamy wtedy do Starej Kordegardy, gdzie zarówno duzi, jak i mali znajdą coś dla siebie. Dorośli mogą obejrzeć wystawę Nowy Port, skorzystać z internetu a także poczytać książki i czasopisma, zaś dla dzieci przygotowaliśmy kącik z zabawkami edukacyjnymi. Możne na fortepianie ktoś zagra kolędy?
piątek, 23 grudnia 2011
Fantazja Mobile zamiast choinki
W warszawskich Łazienkach Królewskich powstała w przeddzień Wigilii niezwykła instalacja artystyczna. Fantazja Mobile, czyli rzeźba w kształcie drzewa przez najbliższy rok będzie skłaniać odwiedzających park do snucia marzeń, a dzięki towarzyszącym działaniom kreatywnym pozwoli spełnić niektóre z nich. Wspólne dzieło Ośrodka Edukacji Muzealnej Łazienek Królewskich (OEM) oraz PZU – Mecenasa Łazienek Królewskich stanie przy Starej Kordegardzie.
Fantazja Mobile ma skłaniać odwiedzających Łazienki Królewskie do podzielenia się swoimi marzeniami. Na tej nietypowej metalowej instalacji zawisną zdobienia – granatowe liście i pawie oczka, a także marzenia, które każdy będzie mógł opisać na kartce i pozostawić na drzewku. W każdy pierwszy czwartek miesiąca na profilu Ośrodka Edukacji Muzealnej na Facebooku (www.facebook.com/OEM.LAZIENKI), zamieszczona zostanie galeria życzeń pozostawionych na Drzewku Szczęścia. Specjalne jury wybierze życzenie, które zostanie spełnione w ostatnim tygodniu miesiąca na otwartych warsztatach kreatywnych.
Blankiety na wpisanie życzeń dodawane będą do każdego biletu oraz dostępne we wszystkich budynkach na terenie Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Nie trzeba jednak jechać do Warszawy, aby spróbować spełnić swoje marzenia. Na portalu Facebook uruchomiona zostanie specjalna aplikacja pozwalająca zostawić swoje życzenie na wirtualnym drzewku. Także one zostaną wzięte pod uwagę w wyborze marzeń do spełnienia.
Do stworzenia instalacji natchnął pomysłodawców dorobek Alexandra Caldera, amerykańskiego artysty, który zapoczątkował sztukę kinetyczną w rzeźbie, tworząc "mobile" - rzeźby z metalu poruszające się pod wpływem ruchu powietrza lub zmiany temperatury. Zgodnie z tą ideą powstaje konstrukcja, która stanie w Łazienkach Królewskich. Projekt Fantazje Mobile nawiązuje również do biblijnego rajskiego drzewa, którego owoce darzyły nieśmiertelnością oraz do wschodnich tradycji zawieszania karteczek zapisanych życzeniami.
Projektowi towarzyszyć będzie cykl warsztatów i działań kreatywnych. Do udziału w nich i pomocy w realizacji marzeń organizatory – OEM i PZU zapraszają użytkowników Facebooka, artystów, designerów, muzyków i wszystkich zainteresowanych. Podczas akcji grupa PZU i OEM spełnią 11 marzeń.
Fantazja Mobile stanęła przy Starej Kordegardzie - miejscu spotkań ludzi twórczych Ośrodka Edukacji Muzealnej Muzeum Łazienki Królewskie. Przy odwiedzaniu naszego drzewka zapraszamy również do odwiedzenia tego obiektu, gdzie aktualnie w części galeryjnej znajduje się wystawa Nowy Port, a w części rekreacyjnej można kreatywnie spędzić wolny czas w Łazienkach Królewskich.
środa, 21 grudnia 2011
Zima - kaczki zeszły na ląd
W Łazienkach pierwsza zima tej zimy. Zapraszamy do spacerów z naszą Mapą Odkrywców i Wiewiórek - można ją zakupić w kasach muzeum albo wejść na naszą stronę, pobrać i wydrukować w domu.
poniedziałek, 19 grudnia 2011
Nowy Port - wernisaż wystawy
Wystawa "Nowy Port" Piotra Bekasa i Julii Staniszewskiej w Starej Kordegardzie otwarta 17 grudnia będzie prezentowana do 4 lutego. Zapraszamy!
wtorek, 13 grudnia 2011
Widzieć-dotykać-doświadczać-przekazywać
W dniach 5–8 grudnia 2011 Ośrodek Edukacji Muzealnej Muzeum Łazienki Królewskie zaprosił swoich edukatorów i wolontariuszy na szkolenie z kreatywności. Wydarzenie okazało się niezwykłym doświadczeniem pozwalającym na zapoznanie się z przestrzenią Pałacu na Wyspie oraz odkrycie jej na nowo. Stworzone warsztaty miały na celu rozbudzenie fantazji, a także wskazanie nowych ścieżek zwiedzania muzealnych przestrzeni.
Dzień pierwszy – Królewskie oceanarium
Warsztaty czas zacząć! Pierwszy dzień dotyczył poznania parku łazienkowskiego z różnych stron, a dokładniej z perspektywy różnych bram. Wymiar muzealny odnaleźliśmy także w przedmiotach codziennego użytku. Ale chyba najciekawszą atrakcją dnia była zamiana dworu królewskiego na podwodny świat. Stanisław August Poniatowski oraz jego najbliższe otoczenie podczas naszych warsztatów przybrało wygląd egzotycznych ryb. Poprzez wielkość, kolor i kształt tych wodnych stworzeń staraliśmy się wyrazić cechy charakteru oraz funkcje, które wykonywała dana osoba.
Dzień drugi – Kodowanie i dekodowanie
Symbole, znaki, metafory czają się wszędzie. Jak się okazuje pełno jest ich też w przestrzeni muzealnej. Kolejny dzień warsztatów polegał na zakodowaniu Muzeum Łazienki Królewskie w ciąg znaków, które następnie posłużyły jako elementy łazienkowskiego dekodera. To tajemnicze narzędzie edukacyjne okazało się doskonałą pomocą, a także ogromnym urozmaiceniem podczas zwiedzania muzeum.
Dzień trzeci – Klatka po klatce
Harmonia i dysharmonia – dwa antagonistyczne pojęcia stały się główną bazą do dzisiejszych warsztatów. Zainspirowani koncertem na obój i fortepian w wykonaniu studentek Akademii Muzycznej, a także prezentacją filmów wykonanych w technice poklatkowej mieliśmy za zadanie wykonanie własnych filmowych wariacji wyrażających powyższe pojęcia. Wstępem do twórczej pracy był szereg wypowiedzianych przez prowadzące (Marzenę Rostkowską i Izabelę Kamińską) par wyrazów, które miały wyrazić harmoniczność oraz jej brak, jak np.: sushi – bigos, biały – w łatki, espresso – latte. Nieświadomi konsekwencji wybieraliśmy preferowane przez nas wyrazy, a tym samym trafialiśmy do jednej z dwóch grup (grupy harmonia lub grupy dysharmonia). Następnie przy użyciu aparatów fotograficznych wykonywaliśmy zdjęcia, które posłużyły do animacji. Efekty naszych działań były zaskakujące.
Dzień czwarty – Tak jakby
Ostatni dzień w rankingu warsztatów wcale nie był ostatnim. Dziś Justyna Sobczyk pracująca w Instytucie Teatralnym pozwoliła nam poznać przestrzeń muzealną od zupełni innej strony i tym samym sprawić, że przestała być nam tak obca. Tłem do naszych działań i inspiracją scenograficzną była jadalnia Pałacu Myślewickiego – tutaj mieliśmy możliwość popatrzeć na pokój z zupełnie innej perspektywy: zamieniając się w posągi, stając się postaciami namalowanymi na ścianach, przyjmując pozycje horyzontalne, itp. Naszym zadaniem było dotknąć nie dotykając, czyli zabawa w tak jakby. Fascynująca próba zmierzenia się z przestrzenią bez dotyku, choć z maksymalnym zbliżeniem. Piękne odczucie, móc się zbliżyć na centymetry do tego, czego wcześniej można było tylko dotykać wzrokiem. Oczywiście panie czuwające nad ekspozycją natychmiast stanęły w drzwiach, aby tak jakby mieć nas na oku. Rozwinięciem tego ćwiczenia, było dopasowanie naszego ciała do przestrzeni pomieszczenia; można było się zintegrować z kominkiem, pulpitem, krzesłem, ścianą, ale wszystko tylko tak jakby. To oczywiście tylko wybrane aktywności naszych teatralnych zajęć, ale podsumowanie jedno, spójne dla całych warsztatów – dziękujemy!
poniedziałek, 12 grudnia 2011
Port w Łazienkach? Zapraszamy na wystawę
Od 1927 roku Port służył do przeładunku towarów.W 1980 roku został zlikwidowany. Od tamtej pory prowadzone są nowe plany zagospodarowania jego przestrzeni.
W najbliższym czasie rozpocznie się tu realizacja nowej inwestycji, która zamieni tę okolicę w nowoczesną dzielnicę apartamentowo - handlową oraz park.
Julia Staniszewska i Piotr Bekas zrealizowali serię fotografii dokumentujących życie i atmosferę tej części warszawy tuż przed jej kolejną przemianą.
Wystawa zostanie zaprezentowana w Starej Kordegardzie leżącej na wodnym szlaku Łazienek Królewskich.
Wernisaż 17 grudnia 2011 godz. 17:00
Finisaż 4 lutego 2012 godz. 17:00
Projekt jest realizowany przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę" w ramach programu Animatornia dzięki wsparciu finansowemu M.St.Warszawy oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
organizator: Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę"
partner: Ośrodek Edukacji Muzealnej Muzeum Łazienki Królewskie
partnerzy medialni: Aktivist, Emma Pak, Fotopolis
czwartek, 1 grudnia 2011
Moje Łazienki: projekt badawczo-edukacyjny rozpoczęty!
W ramach projektu „Moje Łazienki” zbieramy osobiste wspomnienia dotyczące Łazienek Królewskich. Usłyszane opowieści chcemy połączyć w społeczny, współczesny portret tego wyjątkowego miejsca. Zebrany materiał zostanie udostępniony online, a także stanie się podstawą do tworzenia wystaw, projektów edukacyjnych, publikacji i wielu innych działań w przestrzeniach parku i nie tylko.
Nasze poszukiwania ciekawych zdarzeń rozpoczęliśmy od wywiadów z pracownikami Łazienek Królewskich. Długie jesienne wieczory sprzyjają rozmowom i snuciu opowieści, dlatego zaprosiliśmy grupę doświadczonych pracowników do podzielenia się wspomnieniami związanymi z wieloletnią pracą w naszym parku. Pierwszy odcinek będziemy nadawać ze SZKLARNI.
Elzbieta Badowska intro by Lazienki Krolewskie Edu