czwartek, 29 września 2011

Wizyta wolontariuszy u konserwatora


Ten dzień miał być jak każdy inny, kiedy my, pełni entuzjazmu wolontariusze Ośrodka Edukacji Muzealnej udajemy się do Łazienek  Królewskich.  Na miejscu czekała na nas jednak niespodzianka – spotkanie z panem Wojciechem Richterem, konserwatorem zabytków w Łazienkach Królewskich.

Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze. Przesympatyczny pan konserwator uświadomił nam na czym polega jego praca, zrozumieliśmy, że jest trudna i odpowiedzialna, ale także dająca dużo satysfakcji. 

 fot. Anna Czerwińska

Dowiedzieliśmy się w jaki sposób odróżnić oryginalne dekoracyjne elementy mebli  (takie jak  np. złote zdobienia ) od wykonanych później kopii. Mieliśmy okazję zobaczyć pracę nad jednym z  drewnianych mebli z Pałacu na Wyspie. Bardzo ciekawe okazały się  informacje o założeniach pracy konserwatora np.  o nie ingerencji w przedmioty, które nie wymagają naprawy. Czyli, jeśli pojawia się rysa, a usunięcie jej z mebla wymaga oczyszczenia i zniszczenia kilku warstw oryginalnego lakieru, należy tej rysy nie usuwać. 

 fot. Anna Czerwińśka

Dowiedzieliśmy się też, że największy wpływ na stan zabytkowych mebli mają niekwalifikowani konserwatorzy, którzy poprzez nieumiejętną naprawę mogą spowodować zniszczenie zabytku. Oprócz tego, duży wpływ na historyczne obiekty mają też warunki przechowywania, takie, jak różnica temperatur, wilgotność itp.

Podczas spotkania, Pan Richter przekazał nam także pewne sekrety i tajemnice Łazienek Królewskich,  tylko dla wtajemniczonych. Oczywiście, sekrety te, jak i wiele innych, może poznać każdy z Was! Wystarczy zostać wolontariuszem Ośrodka Edukacji Muzealnej w Łazienkach Królewskich!

- relacja wolontariusza Roberta Pawluczyka

piątek, 23 września 2011

Przedszkolak w muzeum

22 września 2011 roku, w Starej Pomarańczarni, odbyło się pierwsze w Łazienkach Królewskie szkolenie dla nauczycieli przedszkola zatytułowane „Przedszkolak w Muzeum”. Szkolenie prowadziła Izabela Koczkodaj z Ośrodka Edukacji Muzealnej, a jego współorganizatorem i pomysłodawcą była Hanna Usielska-Ptaszek z Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

Czytaj dalej

wtorek, 20 września 2011

Melodeusz zagrał premierowo

Kolorowy, nakrapiany Melodeusz - instalacja Małej Warszawskiej Jesieni. Pierwsi użytkownicy z rodzicami podczas otwarcia 16 września 2011.


Dyrektor Festiwalu Warszawska Jesień Tadeusz Wielecki, kierownik Ośrodka Edukacji Muzealnej Jolanta Gumula, Dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie Tadeusz Zielniewicz podczas otwarcia Melodeusza.

Autor Melodeusza, Melodeusz we własnej osobie i premierowi Artyści.

Dziękujemy Małym i Dużym kompozytorom, którzy przybyli na otwarcie Melodeusza! Instalacja otwarta będzie w dniach 16-25 września 2011 w godz. 9.00-18.00. Zapraszamy!

środa, 14 września 2011

MELODEUSZ czyli Warszawska Jesień dla dzieci w Łazienkach!



Ośrodek Edukacji Muzealnej Muzeum Łazienki Królewskie i Warszawska Jesień zapraszają wszystkich młodych muzyków do Starej Kordegardy na spotkania z Melodeuszem! Instalacja dźwiękowo-muzyczna w ramach Małej Warszawskiej Jesieni w Starej Kordegardzie.

Dzieci słyszą więcej niż my – dorośli. Dlatego zdecydowaliśmy się włączyć w rozwijanie ich muzycznej wyobraźni „Małą Warszawską Jesień” - pierwszy festiwal muzyki współczesnej przygotowany z myślą o młodszych odbiorcach.

Melodeusz to działający na wyobraźnię i zmysły dziecięce okrągły, kolorowy obiekt złożony z 26 mini odtwarzaczy. Odtwarzacze zawierają fragmenty utworu muzycznego do samodzielnego zagrania - złożenia. Wciskając guziczki, dzieci odtwarzają nagrane dźwięki instrumentów w dowolnych zestawieniach albo wszystkie naraz.


Na małych kompozytorów czyhają przygotowane pułapki - niektóre instrumenty mają śmieszną barwę dźwięku albo grają nie pasującą do pozostałych figurę. Ale właściwie czemu nie ułożyć utworu z tych właśnie niechcianych, nie pasujących elementów? Melodeusz może też przemówić za sprawą wplecionych w nagrania głosek.

Stara Kordegarda 16-25.09 godz. 9:00-18:00
wstęp wolny

czwartek, 8 września 2011

Artyści w Łazienkach


Pierwszym gościem spotkań z cyklu Artyści w Łazienkach była pani Małgorzata Walewska. Spotkanie towarzyszą wystawie Artyście Europie, prezentującej fotografie wykonane przez Czesława Czaplińskiego. Kolejne spotkanie już 13 września o godz.18.00. Naszym gościem będzie Józef Wilkoń.

poniedziałek, 5 września 2011

Spacery wolontariuszy po Łazienkach


Ośrodek Edukacji Muzealnej Łazienek Królewskich prowadzi w ramach programu „Wolontariat z kulturą!” spacery tematyczne po ogrodach Łazienek Królewskich. Każdy z obecnych na nich wolontariuszy przygotowuje informacje dotyczące przydzielonego mu tematu, a następnie dzieli się nimi z innymi uczestnikami.
Spacery mają na celu zintegrowanie grupy wolontariuszy uczestniczących wspólnie w projekcie Stacja Kordegarda, ale przede wszystkim pomóc poznać to niezwykłe miejsce znajdujące się w samym sercu Warszawy.
Każdy ze spacerów dostarcza nam niezwykłych doświadczeń, wiedzy i – co najważniejsze, odkryć na nowo tę królewską letnią rezydencję króla.  


fot. wolontariusz Robert Pawluczyk
Serdecznie zapraszamy do śledzenia na bieżąco blogowych relacji i rewelacji o samych spacerach jak i działalności grupy wolontariackiej Łazienek Królewskich.

Po co mamy jechać do Egiptu czy starożytnej Grecji skoro wystarczy wybrać się na spacer do WARSZWSKIEJ letniej rezydencji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego – Łazienek Królewskich? Dnia 5 sierpnia mieliśmy ogromną przyjemność uczestniczyć w wyjątkowo sympatycznym spacerze. Przechadzając się królewskimi drogami, niczym dworzanie  królewscy, podziwialiśmy pawilony świątynne gdzie czas zatrzymał się w miejscu, a my mogliśmy zatrzymać się razem z nim…
Oprócz wspaniałych widoków i mnóstwa informacji, którymi zdołaliśmy się wzajemnie podzielić, my - WOLONTARIUSZE spędziliśmy ze sobą mile czas. Nasza radość udzieliła się nawet panu ogrodnikowi (którego z tego miejsca serdecznie pozdrawiamy i życzymy wiele dobrego). Za duże szczęście możemy uznać fakt, że mamy tuż obok tak wyjątkowe miejsce… I LOVE łazienki królewskie
- wolontariuszka Zuzia Buzow 

piątek, 2 września 2011

Historia Jednego Obrazu - wolontariusze zapraszają na wystawę Rembrandt i Inni


Fot. Robert Pawluczyk

Wystawa Rembrandt i inni. Królewska kolekcja obrazów Stanisława Augusta w Pałacu na Wyspie jest połączona z projektem  pt. „Historia Jednego Obrazu”, w którym wolontariusze mają okazję wykazać się wiedzą na temat wybranego przez siebie obrazu.

Fot. Robert Pawluczyk

Wolontariusze są uczestnikami nowego programu „Wolontariat z kulturą”,  który powstał z inicjatywy Ośrodka Edukacji Muzealnej w Muzeum Łazienki Królewskie. Celem tego projektu  jest przybliżenie historii wybranego obrazu, próba jego interpretacji oraz zwrócenie uwagi zwiedzających na szczegóły i środki wyrazu, które zostały  zastosowane przez artystę(a często umykają one uwadze zwiedzających).
Akcja ta pozwala poszerzyć wiedzę nie tylko zwiedzających, ale i samych wolontariuszy, którzy wcielając się w rolę przewodnika, musieli zapoznać się z odpowiednimi materiałami,  poszukać informacji  w dostępnych źródłach - albumach, książkach czy internecie. Wielu wolontariuszy dzięki uczestnictwie w projekcie stało się prawdziwymi ekspertami opowiadającymi już nie tylko  o jednym, ale o kilku obrazach znajdujących się na wystawie. Akcja „Historia Jednego Obrazu” cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Zwiedzający aktywnie uczestniczą w spotkaniach z wolontariuszami obecnymi na wystawie, zadają liczne pytania.Dzięki temu wolontariusze mają szansę wykazać się zgormadzoną przez siebie wiedzą z zakresu historii sztuki na tle historii epoki.

- wolontariuszka Agnieszka Kępińska - uczestniczka projektu