środa, 27 lipca 2011
wtorek, 26 lipca 2011
Butoh w Łazienkach
wtorek, 12 lipca 2011
Relacja naszej wolontariuszki Anny Bakoty z warsztatów Rzeżuchowce i Patyczaki -
fot. Ania Bakota
fot. Ania Bakota
Mimo nie zawsze sprzyjającej pogody, która nam towarzyszyła w pierwszym tygodniu lipca, uczestnicy warsztatów mieli okazję odkryć nową odsłonę otaczającej ich natury i przyrody. Każdego dnia poznawaliśmy nowy żywioł, który nadawał kierunek wspólnym pracom i zabawom.
Młodzi odkrywcy dowiedzieli się, jak wykonać na łące obrazy widziane z nieba i jak wykorzystać zwyczajną sól kuchenną do stworzenia zupełnie niezwyczajnych dzieł. Wspólnie przekonaliśmy się też, że wodne potwory wcale nie są takie straszne, szczególnie, gdy sami je tworzymy – zarówno za pomocą liści i kawałków sznurka, jak i własnej wyobraźni. Dzięki prostym narzędziom takim, jak patyki i gałęzie, uczestnicy zajęć przenieśli się w gwiezdną przestrzeń, która okazała się wcale nie być tak odległą, jak się z początku wydawało. Podsumowaniem warsztatów były zadania poświęcone kręgom w przyrodzie i otaczającym nas świecie. Za pomocą kamieni, farb i pasteli odzwierciedlaliśmy koła natury, które uświadomiły nam, że wszystko na Ziemi jest z sobą powiązane, a my jako ludzie jesteśmy nieodłącznym elementem naturalnego porządku.
Zajęcia opierały się na zastosowaniu prostych środków plastycznych, które umożliwiały dzieciom samodzielne kierowanie własnym procesem twórczym. Podczas tych warsztatów nikt nie mógł się pomylić – każde rozwiązanie było dobre, bo pokazywało nasze osobiste rozumienie przyrody i Ziemi. Dzięki temu wykonane przez dzieci prace cechowały się ogromną różnorodnością i pomysłowością. Korzystając ze znajomych narzędzi – farb, kredek, papierów kolorowych – uczestnicy warsztatów tworzyli własną wizję różnych obiektów środowiska naturalnego. Następnie tak uzyskaną bazę wspólnie przenosiliśmy w zupełnie nowy wymiar, przestrzeń ogrodów Łazienek Królewskich, gdzie za pomocą kamieni, patyków i liści znajome zjawiska naturalne nabierały nowego znaczenia.
Tematyka zajęć przybliżyła uczestnikom znaczenie natury w życiu człowieka i pokazała, że na otaczający nas świat można patrzeć pod różnymi kątami. Możliwość obcowania z przyrodą poprzez przeistaczanie jej elementów w dzieła sztuki była okazją do podkreślenia wysokiej wagi środowiska naturalnego i kształtowania u dzieci wrażliwych, ekologicznych postaw. Piękne, zielone otoczenie Łazienek Królewskich stanowiło do tego wprost idealne tło – nawet, jeśli czasem popadał nam deszcz.
Ania Bakota
poniedziałek, 11 lipca 2011
Gra terenowa - czasem słońce czasem deszcz
"Płynie woda" to gra terenowa, która wywołała w Warszawie prawdziwą burzę! Niedzielne przedpołudnie upłynęło (popłynęło!) nam na odkrywaniu różnych wodnych miejsc w Łazienkach. Nie przestraszyliśmy się nawet Posejdona i jego gniewu, bo przecież nie jesteśmy z cukru!
Kolejne gry terenowe już 24 lipca o 11.00. Zapraszamy!
niedziela, 3 lipca 2011
Stacja Kordegarda. Dobry postój na lato.
STACJA KORDEGARDA to wakacyjna odsłona jednego z muzealnych budynków w Łazienkach Królewskich. Wreszcie jest miejsce, do którego można przyjść z dziećmi! Na najmłodszych czekają gry (także te z czasów Stanisława Augusta), kolorowanki, zajęcia edukacyjne, książki. Dorośli mogą wygodnie rozsiąść się w fotelach i poczytać książki, słuchając muzyki sprzed wieków.
Stacja Kordegarda otwarta jest codziennie w godzinach 11-16. Zapraszamy!
piątek, 1 lipca 2011
Wakacyjne Łazienki
Wakacyjne Łazienki
Zapraszamy na kreatywne wakacje w Łazienkach Królewskich! Ośrodek Edukacji Muzealnej przygotował ciekawe propozycje na lipiec i sierpień – dla małych, średnich i tych całkiem dużych.
Stacja Kordegarda
We wszystkie wakacyjne niedziele w godz. 11:00-16:00 zapraszamy dzieci i dorosłych do Starej Kordegardy na gry planszowe, zabawy rodem z XVIII wieku, zajęcia plastyczne, projekcje, wystawy i warsztaty, a także na książkę przy kawie i muzyce czasów Stanisława Augusta.
A dodatkowo warsztaty edukacyjne:
Rzeżuchowce i Patyczaki – warsztaty Land Artu, czyli Sztuki Ziemi, dla dzieci
5, 6, 7, 8 lipca godz. 10:00-14:00
Jak zrobić rzeźby z piasku, kamieni i rzeżuchy? Jak z samych patyków stworzyć dzieło sztuki? Jak patrzeć na świat przyrody i jak go oswoić?
Pojedynczy bilet: 25 zł
Karnet na wszystkie warsztaty w cyklu: 90 zł
Łazienkowskie gry terenowe – niezwykła przygoda w plenerach ogrodów
10 i 24 lipca g. 11:00-13:00 Jak dobrze znasz ogrody łazienkowskie? Czy wiesz gdzie płynie woda, ile wskazówek ma zegar słoneczny i co znaczy ubi leones? Rusz głową i startuj z nami w niezwykłą podróż odkrywającą tajemnice Łazienek Królewskich!
Bilet: 10 zł/os Miejsce spotkania: Stara Kordegarda
Butoh w Łazienkach – warsztaty tańca japońskiego dla dorosłych
19-23 lipca godz. 18:30-21:30
Taniec butoh rodzi się z wzajemnej relacji tancerza i miejsca, w którym tańczy. Pięć kolejnych lipcowych wieczorów stanie się okazją, by na deskach Amfiteatru „otańczyć” przestrzeń Łazienek Królewskich. Inspiracją będzie niebo, wiatr, letni deszcz, zaś pierwszą widownią – układający się do snu ogród łazienkowski. Będziemy tańczyć z przyrodą, zwierzętami i duchami tego miejsca, snując ruchem opowieści o ludziach, którzy w nim żyli.
Karnet na wszystkie zajęcia: 200 zł
Łazienki animowane – warsztaty filmu animowanego dla dzieci
2, 3, 4, 5 sierpnia godz. 10:00-14:00
Pełen niespodzianek świat Łazienek Królewskich i XVIII-wieczna bajka będą inspiracją do tworzenia własnych animacji. W technice poklatkowej można będzie ożywić łazienkowskie rzeźby, zaprojektować własny ogród, a na koniec zabrać do domu niepowtarzalną, filmową pamiątkę.
Pojedynczy bilet: 25 zł
Karnet na wszystkie warsztaty w cyklu: 90 zł
Parady Potockiego – warsztaty teatralne dla dzieci
16-26 sierpnia godz. 10:00-13:00
Miłośników teatru i gry aktorskiej zapraszamy do udziału w prawdziwym przedstawieniu teatru dworskiego – przez zabawę do sztuki Jana Nepomucena Potockiego „Parady”, która zostanie przedstawiona publiczności w ostatnim dniu warsztatów na deskach Teatru Stanisławowskiego!
Karnet na wszystkie zajęcia: 200 zł
Zapisy: warsztaty@lazienki-krolewskie.pl
Subskrybuj:
Posty (Atom)