piątek, 17 czerwca 2011

Urodziny po królewsku



fot. Patryk Makulski
Ośrodek Edukacji Muzealnej prowadzi nowy program Urodziny po królewsku - zapraszamy do wspólnej organizacji przyjęcia urodzinowego połączonego z poznawaniem naszych obiektów muzealnych i epoki stanisławowskiej.
Kontakt: urodziny[a]lazienki-krolewskie.pl

czwartek, 16 czerwca 2011

Warszawa się edukuje. Odcinek Architektura

Warszawa aż huczy od architektonicznych warsztatów w najbliższy weekend (18-19 czerwca) i nie tylko. Polecamy warsztaty, także te objazdowe:

1. Warsztaty plenerowe dla dzieci w wieku 6-10 lat "Pewnego razu przyjechał do Warszawy..." z cyklu "Tata Tasiemka, Mama Syrenka". Spotkanie poprowadzi Jarek Kaczmarek (Grupa Studnia O.) i Katarzyna Szurman (Kapela Ze Wsi Warszawa). W programie m.in. prezentacja i opowiadanie legend warszawskich, śpiewanie tradycyjnych i nowych piosenek o Warszawie, wspólne tworzenie opowieści, rozwiązywanie zagadek, zabawa z rytmem, rozwijanie umiejętności muzycznych. Park Wolności, Muzeum Powstania Warszawskiego, ul. Grzybowska 79, (wejście od ul. Przyokopowej). Sobota godz. 12.00. Wstęp wolny.

2. Warsztat rodzinny w Projekcie Kordegarda towarzyszący wystawie Bartosza Muchy „52 leniwe tygodnie. Paraarchitektura

Na zajęciach będziemy dyskutować o pracach młodego artysty z Krakowa, spróbujemy zastanowić się „co autor miał na myśli” i dlaczego nazwał swoje projekty „para architektura”. Następnie, żeby zmienić konwencję rodzinnych warsztatów, dzieci i rodzice będą pracować osobno nad projektem własnego domu, po to aby na końcu porównać swoje wyobrażenia...
Prowadzenie: Magdalena Olasińska.
Zapisy: Dział Edukacji 22/ 556 96 71. Wstęp wolny. Miejsce spotkania: PROJEKT KORDEGARDA, ul. Gałczyńskiego 3 (na tyłach Nowego Światu)

3. W sobotę, 18 czerwca, ruszają objazdowe wykłady o architekturze Warszawy. Sprawdzimy czy targ kwiatowy i cmentarz mogą być ogrodem, jak miała wyglądać dzielnica Piłsudskiego i jak będzie wyglądać Warszawa w przyszłości.

Wycieczki są elementem projektu Osiedlamy się! - cyklu mobilnych wydarzeń kulturalnych, które realizowane są na warszawskich osiedlach przez Centrum Komunikacji Społecznej m.st Warszawy.

- zapisywać można się do piątku pod adresem osiedlamysie@um.warszawa.pl (wstęp wolny, obowiązuje rejestracja) i pod tel:22 44 333 87
- wycieczki trwają około 2 godzin

4.Fundacja Mama zaprasza na kolejne warsztaty dla dzieci w wieku 2-7 lat przygotowane we współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

„Znaki i Symbole” to warsztaty powiązane z wystawą kolekcji Muzeum. Będą nawiązywać do prac Yael Bartany i jej tryptyku „...i zadziwi się Europa”, który jest właśnie prezentowany w polskim pawilonie na 54. Międzynarodowym Biennale Sztuki w Wenecji. Dzieci obejrzą fragmenty filmu „Mur i wieża”. Porozmawiamy o symbolach i znakach. Zastanowimy się nad znaczeniem różnych symboli: od kota czy misia, przez syrenkę i flagę narodową (barwy narodowe) po takie symbole jak np. swastyka. Częścią warsztatu będzie też wspólne budowanie muru i wieży z kolorowych pudeł i opakowań z odzysku oraz praca z kolorowankami dla dzieci stworzonymi przez Yael Bartanę specjalnie na potrzeby projektu. Warsztat poprowadzą Patrycja Dołowy i Anna Pietruszka-Dróżdż.

warsztaty: 17 czerwca (piątek), godz. 11.00
warsztaty: 18 czerwca (sobota),godz. 11.00 (pierwsza grupa) i godz. 12.30 (druga grupa)

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Zapisy: patrycja@fundacjamama.pl

środa, 15 czerwca 2011

fot. Filip Klimaszewski / Agencja Gazeta
Staw rybny w wannie? Artystyczne lustro podwodne? Ośrodek Edukacji Muzealnej wspólnie z najmłodszymi uczestnikami pikniku Co Jest Grane prowadził działania twórcze 10 czerwca 2011 w warszawskiej Królikarni. Wrócić do domu z własną plastelinową rybą w wodzie - bezcenne!

czwartek, 9 czerwca 2011

Wystawa w Starej Kordegardzie - zapraszamy

Od 08.06 Łazienki Królewskie zapraszają na wystawę, podsumowującą efekty spektakularnego wydarzenia kulturalno-edukacyjnego Łazienki dają głos!, zainspirowanego przedsięwzięciem organizowanym w paryskim Luwrze. Projekt Łazienki dają głos! został zrealizowany w ramach nowo powstałego Ośrodka Edukacji Muzealnej, a sama wystawa jest zaproszeniem do odwiedzania nowej przestrzeni Ośrodka - Starej Kordegardy - miejsca otwartego i przyjaznego, w którym będą  przedstawiane nowoczesne działania edukacyjne. 

 fot. Patryk Makulski

 fot. Patryk Makulski

 fot. Robert Pawluczyk

Prezentowana w czerwcu wystawa multimedialna, ukazuje przebieg projektu Łazienki dają głos!, którego finał miał miejsce 29 maja. Tego dnia eksponaty Łazienek Królewskich ożyły! Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, ubrani w czarno-białe kapelusze, stanęli przed wybranymi przez siebie przedmiotami by móc podzielić się ze zwiedzającymi opowieścią.
         Projekt składał się również z serii interaktywnych warsztatów, przygotowujących uczniów do prezentacji. Podczas spotkań, animatorzy nie tylko zapoznali młodzież z Łazienkami Królewskimi, ale także pomogli  jej przełamać lęk przed wystąpieniami publicznymi oraz odkryć techniki artystycznego wyrazu, które najtrafniej oddają wizję świata uczniów. 29 maja uczestnicy sami stali się animatorami kultury, sprawiając, że kolekcja eksponatów muzealnych została zauważona. Poznali przestrzeń i historię Łazienek Królewskich, aby móc oprowadzić zwiedzających po dawnej rezydencji Stanisława Augusta, widzianej swoimi oczami.
         Warsztaty zostały pomyślane jako część procesu edukacyjnego, którego zasadniczym celem jest utworzenie społeczności, oswojonej z przestrzenią muzealną jako osobistą. Przeżycie i doświadczenie stały się narzędziami, za pomocą których uczestnicy mogą zbudować osobisty stosunek do własnej kultury. Łazienki dają głos! jest projektem obliczonym na cykliczną realizację. W tym roku, to właśnie uczniowie szkół ponadgimnazjalnych mieli okazję poczuć, że są właścicielami przestrzeni muzealnej, jej odbiorcami i osobami za nią odpowiedzialnymi. 
Kasia Łęgnowska - współorganizatorka projektu

Obserwatorami procesu edukacyjnego byli pasjonaci fotografii i filmu, którzy wspólnie stworzyli koncepcję wystawy i pracowali nad jej realizacją:

Patryk Makulski – ur. 1986 w Warszawie. Absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, studiuje Public Relations na UW, ukończył Akademię Fotoreportażu organizowaną przez Fundację Rozwoju Dziennikarstwa i Agencję Fotograficzną NAPO.

Robert Pawluczyk – ur. 1986, student Wojskowej Akademii Technicznej.  Od kilku lat amatorsko zajmuje się fotografią.

Agata Groszyk – Warszawianka. Studentka II roku dziennikarstwa na Collegium Civitas i II roku na Akademii Reklamy w Warszawie.

Mateusz Możdżeń  - ur. 1986, student kulturoznawstwa w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Od niedawna zajmuje się reżyserią i montażem filmowym.

piątek, 3 czerwca 2011

Dźwiękowo-Ruchowy Wehikuł Czasu


Dźwiękowo-ruchowy wehikuł czasu

Muzyczno-ruchowa podróż w czasie do XVIII wieku - niedzielne warsztaty dla dzieci.

Ideą warsztatów jest rozwój wyobraźni oraz dziecięcej świadomości ciała poprzez pracę z dźwiękiem i ruchem. Zabawa w grupie z wykorzystaniem rytmu może pomóc przezwyciężyć nieśmiałość oraz dać szansę na rozwinięcie własnych zasobów. Celem spotkań jest także zapoznanie uczestników z elementami obyczajowości, kultury i sztuki dworu XVIII wieku. Dzięki użyciu dźwięku, ruchu i doświadczeniu różnic i podobieństw do ludzi tamtych czasów, dzieci mogą oswoić sobie Łazienki Królewskie i przekonać się, że są one ciekawe i przyjazne.

Najbliższe warsztaty: 5 czerwca- Stara Pomarańczarnia g. 15:00

Odpowiemy sobie na pytania: jak zbudować wehikuł czasu i czy w podróży do przeszłości trzeba zażywać aviomarin. Gdy już dotrzemy do XVIII wieku, będziemy badać jakie dźwięki możemy wydawać ciałem, a potem zagramy Haydna na ręce, nogi i głowy.

Ruszaj z nami w podróż w czasie do XVIII wieku! Nasz wehikuł staruje!